Piotr Garbowski i jego przewodnik, przystąpili do paraolimpijskiego biathlonu rozgrywanego na dystansie 12,5 km, zaledwie dzień po przebiegnięciu 20km. Nie było czasu na regenerację, ale Polacy się nie oszczędzali. Niestety, ogromne serce do walki nie przełożyło się za wynik.

Zawodnicy Przemyskiego Klubu Podkarpacie zajęli 12 miejsce. Najwięcej stracili na strzelnicy. Piotr pudłował 11 razy, zawodnik i przewodnik jeździli rundy karne, a potem starali się wyprzedzać rywali.

„Jak na każdym kółku wyprzedza się tych samych zawodników, a po strzelnicy oni znowu są przed tobą, to jest osłabiające”- mówił nam na mecie Piotr Garbowski.

„Bardzo chciałem, żeby mi chociaż raz na tej strzelnicy wyszło, żebyśmy mogli pokazać, że naprawdę potrafimyi biegać i strzelać. Na treningach wszystko jest idealnie, a potem przychodzą zawody i nie wiem, co się dzieje- dodał zawodnik, który bieganie na nartach i biathlon uprawiał dwie dekady temu.

Wtedy był jeszcze pełnosprawny. Trzy lata temu, mimo postępującej utraty wzroku postanowił wrócić do sportu. Nie wiadomo jednak, czy w nim zostanie. Jeśli nie uda mu się wywalczyć miejsca pozwalającego na uzyskanie stypendium, nie będzie mógł w pełni poświęcić się treningom. Ma na utrzymaniu rodzinę.

Jutro przed Piotrem Garbowskim kolejna szansa. Tym razem sprint i będzie to jego trzeci start z rzędu.

„ Będzie ciężko. Pobiegnie dużo młodych zawodników z handikapem, ale będę walczył. Jestem prostym chłopakiem, amatorem. Przygotowałem się najlepiej, jak potrafiłem”- mówi narciarz biegowy i biathlonista z Klimkówki, który debiutuje na paraolimpiadzie..

Biathlon na 12,5km w kategorii zawodników niedowidzących wygrał Yury Holub z Białorusi, dla którego jest to pierwsze paraolimpijskie złoto w karierze. Pozostałe miejsca na podium na podium zajęli zawodnicy z Ukrainy: Oleksandr Kazik i Iurii Utkin.