Na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie kibice i dziennikarze gorąco przywitali polskich sportowców wracających z XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pyeongchang.

„Nie wiem, czy ktoś tam będzie na nas czekał”- mówił jeszcze  w samolocie z Seulu do Warszawy, Łukasz Kubica, uczestnik XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w PyeongChang. Podobne obawy miał Piotr Garbowski. „Tłumu raczej nie będzie”- przewidywał niedowidzący narciarz biegowy. Obydwaj się mylili. W hali przylotów było tłoczno. Na paraolimpijczyków czekali kibice i dziennikarze. Najbardziej czekali na Igora Sikorskiego, który z Pyeongchangu wrócił z medalem.

„To wspaniałe uczucie stanąć na podium tak wielkiej imprezy”- mówił zawodnik, którego brąz to pierwszy od 30 lat medal w konkurencjach alpejskich i pierwszy w polskiej historii sportu paraolimpijskiego wyścigów na monoski.

„Polak wrócił z medalem. To ponowny powrót na podium zimowych igrzysk paraolimpijskich po ośmiu latach. Dlatego były one tak ważne dla naszego kraju. To daje nam nadzieję, że w przyszłości Polska będzie umacniała swoja pozycję w paraolimpijskich konkurencjach zimowych”- mówi Robert Szaj z Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej.

Zdobywca 45 polskiego zimowych igrzysk paraolimpijskich, Igor Sikorski podziela te nadzieje wierząc, że jego medal będzie inspiracją dla innych. Być może dzięki temu inni niepełnosprawni zainteresują się narciarstwem i w przyszłości będą walczyć o własne medale.

Jednak igrzyska paraolimpijskie w Korei to nie tylko medal Igora Sikorskiego. Historia dramatycznej walki o stypendium Piotra Garbowskiego, wypadek Wojtka Taraby, ostatni wspólny bieg Łukasza Kubicy i Wojciecha Suchwałko, zawodna broń Iwety Faron. To wszystko wydarzenia, które przez 10 dni rozpalały media społecznościowe.

Na lotnisku za walkę, emocje i zaangażowanie podziękował paraolimpijczykom przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kibice dziękowali za to w mniej oficjalny sposób, robiąc sobie wspólne zdjęcia.

Przed zawodnikami krótki odpoczynek. Wkrótce rozpocznie się nowy cykl przygotowań. Pekin już na horyzoncie.

 

IMG_8875 (1700x1214) (Kopiowanie)
IMG_8876 (1700x1133) (Kopiowanie)
IMG_8878 (1700x1060) (Kopiowanie)
IMG_8883 (1700x1133) (Kopiowanie)
IMG_8886 (1700x1053) (Kopiowanie)
IMG_8896 (1700x1075) (Kopiowanie)
IMG_8897 (1700x1091) (Kopiowanie)
lotnisko-warszawa-m