Rosja odniosła druzgoczące zwycięstwo w meczu hokejowym na sledżach pokonując reprezentację Włoch 7:0. Mecz sędziował polski sędzia Tomasz Heltman.

Po dwie bramki w tym meczu strzelili Ilia Volkov i Andrey Dvinyaninov. Kilka tysięcy kibiców na Shayba Arena wspierało swoich idoli pomimo wczorajszej porażki z Koreą. Rosja uległa wówczas azjatyckiemu rywalowi dopiero w rzutach karnych 2:3. W drugim dzisiejszym meczu grupy B Stany Zjednoczone pokonały Koreę 3:0. W grupie tej po dwóch dniach rywalizacji prowadzą Stany Zjednoczone z 6 punktami, Rosja zajmuje 2 miejsce, gromadząc 4 punkty, trzecie Korea z 2 punktami. Bez dorobku punktowego pozostają Włochy.

W grupie A liderem jest Kanada (6 punktów), drugie miejsce zajmuje reprezentacja Czech (3 pkt.), następnie Norwegia (2 pkt.) i Szwecja (1 pkt).

W poniedziałek hokeiści mają dzień wolny. Ale już wtorkowy mecz Rosja-USA powinien przykuć uwagę widzów z całego świata.

Na prawdziwy podziw zasługują rosyjscy kibice, którzy niemal do ostatniego miejsca wypełniają halę lodowa, na której rywalizują hokeiści. „Jestem w szoku. Hokej na sledżach to najbardziej widowiskowa dyscyplina sportu niepełnosprawnych., Zawsze gromadzi wielu fanów i widzów. Nie spodziewałem się tego, że atmosfera w Shayba Arena przebije tą sprzed czterech lat w Vancouver. W Kanadzie naturalnym entuzjazmem cieszyły się występy narodowej reprezentacji. Ale już mecze innych zespołów miały mniejsza frekwencję, a i temperatura kibicowania była dużo niższa. Tutaj każdy zespół jest wspierany przez bardzo żywiołowych fanów hokeja. Meksykańska fala, tysiące flag, to tylko niektóre przejawy tej atmosfery. I jeszcze jedno. Czuć ogromny szacunek widzów do przeciwników. Nawet, gdy rywalizuje zespół rosyjski, to widownia wspiera również przeciwnika. Tego w Kanadzie w taki oczywisty sposób nie było widać. Ciekawy jestem frekwencji na trybunach, gdy minie weekend. To naprawdę zaskakujące doświadczenie” – mówi Robert Szaj, Wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, współtwórca polskiego hokeja na sledżach.

Jednym z sędziów meczu hokejowego Rosja-Włochy był Tomasz Heltman, jedyny polski sędzia na wszystkich arenach zmagań paraolimpijczyków w Soczi. Tomasz aktywnie wspiera rozwój – a właściwie dramatyczne próby utrzymania – polskiego hokeja niepełnosprawnych.

Polska reprezentacja w hokeju na sledżach powstała w Elblągu w 2007 roku dzięki aktywności Anety i Tomasza Woźnego z klubu IKS ATAK oraz Roberta Szaj. Pomimo braku kwalifikacji do Igrzysk, reprezentacja wygrała jedne z zawodów Pucharu Świata. Odnosiła również sukcesy na Mistrzostwach Świata Grupy B.