Stany Zjednoczone zmierzą się z gospodarzami - Rosją w finale turnieju hokejowego Soczi.

Dzisiaj rozegrano półfinały w hokeju na sledżach. W pierwszym zmierzyła się Rosja z utytułowana Norwegią. Rosjanie, którzy po porażce z Koreańczykami nie oddali już żadnego zwycięstwa rywalom łatwo pokonali Skandynawów 4:0. „Rosja grała pewnie, atakowała bez przerwy bramkę Norwegów. Rosjanie oddali aż 20 strzałów w światło bramki, z których cztery okazały się skuteczne. Norwegowie zrewanżowali się tylko sześcioma strzałami. Jestem pod wrażeniem, jak szybko można zbudować zespół na miarę finału paraolimpijskiego. Jeszcze dwa – trzy lata temu Rosjanie byli średniakami europejskimi, z którymi na równi walczyła nasza reprezentacja” – mówi Robert Szaj, współtwórca polskiego hokeja na sledżach, Wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W drugim półfinale zmierzyły się reprezentacje Kanady i Stanów Zjednoczonych. Faworyzowani Kanadyjczycy zaczęli bardzo słabo. Już w pierwszej tercji stracili dwie bramki strzelone przez Declana Farmera. Sami Kanadyjczycy mieli aż sześć okazji do strzelenia bramki, ale ich nie wykorzystali, Amerykanie z trzech strzałów, dwa oddali do siatki przeciwnika. W drugiej tercji trzecią bramkę dla reprezentacji USA zdobył Joshua Pauls. Kanadyjczycy atakowali bez przerwy, ale amerykańscy obrońcy nie dawali zbyt wielu szans do oddawania celnych strzałów. W trzeciej tercji padł tylko jeden celny strzał w światło bramki oddany przez Kanadyjczyków. Nie pomogła nawet gra w sześciu zawodników (trener zastąpił bramkarza zawodnikiem w polu gry). Kanadyjczykom nie udało się pokonać Amerykanów grających w osłabieniu w ostatnich kilkudziesięciu sekundach meczu.

W sobotnim finale zagrają wiec odwieczni rywale w hokejowych boiskach pełnosprawnych : Rosja i USA. Wcześniej o brązowy medal zawalczy Kanada z Norwegią.

Jutro Włosi z Czechami rywalizować będą o piąte miejsce a Koreańczycy ze Szwedami o siódme.